7Bw8TPtSeEWgE3gwj5BYY2_5HaPVCCYOLy7FgXcolns

ANA SAYFA

 

 


 

SRC BELGESİ

SRC BELGESİ ALMA ŞARTLARI 2019

Src Belgesi yurtiçinde ve yurtdışında sürücülerin taşıdıkları yükün cinsine göre ve taşımacılık yaptıkları yere göre değişiklik gösteren 5 farklı belgeden oluşur. Uluslararası yolcu taşıyan sürücülerin bulundurması zorunlu olan belge türü Src1 Belgesi’dir. Yurt içinde yolcu taşıyacak sürücülerin alması zorunlu olan belge türü Src2 Belgesi’dir. Uluslararası yük taşıyacak sürücülerin bulundurması zorunlu olan belge türü Src3 Belgesi’dir. Yurt içinde yük taşıyacak sürücülerin alması zorunlu olan belge türü Src4 Belgesi’dir. Tehlikeli madde taşıyacak sürücülerin alması zorunlu olan src belgesi Src5 Belgesi’dir. Src5 Belgesi uluslararası geçerli olan bir belge olduğu için yurtiçi ve yurtdışı  geçerliliği olan bir belgedir. Src5 Belgesi almak isteyen sürücülerin öncelikli olarak yük taşıma yetkisi olmak zorundadır. (Src3 veya Src4 Belgesi).Src1 Belgesi  Uluslararası yolcu taşımacılığı belgesidir. Aynı zamanda yurt içinde de yolcu taşımak için geçerlidir.Src1 Belgesi Src2 Belgesini kapsar, Src2 Belgesi ise sadece yurt içerisinde geçerlidir. Uluslararası yolcu taşımacılığında kullanılamaz. Src3 Belgesi Uluslararsı eşya kargo taşımacılığı için geçerli olan mesleki yaterlilik belgesidir. Aynı zamanda yurt içerisinde de eşya kargo taşımacılğında da geçerlidir, Src3 Belgesi Src4 Belgesini kapsar

SRC BELGESİ NASIL ALINIR? 2019 İSTANBUL

25.02.2003 Src belgesinde milattır, Kanunun çıktığı bu tarihten önce sürücü belgesi sahibi olan sürücüler sınava veya kursa tabi olmadan e devlet şifreleriyle ulaştırma bakanlığı ekranından müracaat ederek cep telefonlarına gelen mesaj sonrasında Halk Bankasına 2019 yılı için açıklanan belge başına 24 TL yatırarak toplamda 48TL ödemeleri halinde yolcu ve yük taşıma türü mesleki yeterlilik belgelerine sahip olabilirler.

Burada dikkat edilmesi gereken  milat olarak kabul ettiğimiz 25.02.2003 tarihinden önceki sürücü belgesinin türüdür;

  • B sınıfı sürücü Belgeleri Src2(Yurtiçi yolcu taşıması), Src4( Yurtiçi yük taşıması)

  • C sınıfı sürücü Belgeleri Src2(Yurtiçi yolcu taşıması), Src3( Uluslararası yük taşıması)

  • D ve E sınıfı Belgeleri ise Src1(Uluslararası yolcu taşıması), Src3(Uluslararası yük taşıması)

Müracatı yaparak söz konusu mesleki yeterlilik belgelerini alabilirler.

25.02.2003 tarihinden sonra sürücü belgesi alanlar ise ;

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Src Mesleki Yeterlilik Kurumlarına müracaat ederek almak istedikleri belge türüne göre eğitim alarak,eğitim sonrasında kayıt yaptırdıkları ilçede Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan sınavlara girerek sınavdan taban puanı 70 puanı almak zorundadırlar.

Sivrikaya Src Eğitim Kurumu T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş yetkili eğitim kurumudur. Merkez Mahallesi Mahmutbey Caddesi No:15 Halkalı Küçükçekmece/ İstanbul adresinde hizmet vermektedir. Hizmet verdiğimiz bölgeler: Arnavutköy,Avcılar, Bağcılar, Bahçelieverl, Küçükçekmece, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beylikdüzü, Beyoğlu,Silivri, Şişli, Zeytinburnu Büyükçekmece, Çatalca, , Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngöre, Kağıthane

 

SRC BELGESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

-1 ADET BİOMETRİK RESİM

-EHLİYET VE KİMLİK FOTOKOPİSİ

-DİPLOMAFOTOKOPİSİ

-ADLİ SİCİL  KAYDI (E-DEVLET)

 

SRC BELGESİ HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR 2019

Src Belgesi ticari araç sürücülerinin bulundurması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir.  Ticari araç sürücüsü ticari araç kullanabilmek ve meslekini icra edebilmek için src belgesi alması gerektiğini bilmektedir. Src Belgesi hakkında doğru bilinen en büyük yanlış ise sürücü kurslarından src belgesinin alınabildiğini düşünmektir.

 

SÜRÜCÜ KURSLARI SRC BELGESİ VEREMEZ, DÜZENLEYEMEZ VE ARACILIK YAPAMAZLAR

Sürücü kurslarının src belgesi verdiğinin tespit edilmesi durumunda milli eğitim bakanlığı tarafından ilk seferinde asgari ücretin 10 katı para cezasına çarptırırlar. Tekrarlanması durumunda kapatma cezası alırlar.

Src Belgesi kendilerini aracı danışman olarak tanıtan kişi ve kurumlar tarafından da verilemez. Tespit edilmesi durumunda idari cezası mevcuttur.

İstanbul ilinin her ilçesinde T.C Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş en az 1 en fazla 4 kurum mevcuttur. Sürücü Belgesi alırken yaptığınız gibi kendinize yakın bir src kurumu tercih ederek aynı ilçede eğitime ve sınava katılabilirsiniz. Kayıt yaptırdığınız kurumun yetki belgesini görmek en doğal hakkınızdır. Mutlak suretle yetki belgesini görmek isteyiniz ve kaydınızı öyle yaptırınız. Sivrikaya src eğitim kurumu T.C Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş yetkili eğitim kurumudur.